Skroluj w dół

Unikatowa w skali kraju kolekcja 26 makiet zamków i twierdz, będących niegdyś w posiadaniu Rzeczpospolitej, obecnie leżących na terytorium Ukrainy. Zwiedzanie z przewodnikiem w stroju historycznym to żywa lekcja historii, podczas której możemy przekonać się jak wyglądała potęga historycznej Polski z XVI wieku. 

Start:

Witamy w quizie poświęconym parku, czeka na ciebie pytań!

Rezultat quizu

Wszytkie pytania
Prób
Prawidłowe odpowiedzi
Błędne odpowiedzi
Wynik procentowy quizu
Twój końcowy wynik

Skroluj w dół

Spacerując w cieniu Królewskiej Chorągwi Husarskiej, która powiewała w trakcie bitew Chocimskich, będzie można przekonać się o potędze XVI – wiecznej Rzeczpospolitej. Oprócz budowania świadomości geograficznej i historycznej terenów należących niegdyś do naszych przodków, przekonamy Was jak wiele do poznania i zwiedzenia znajduje się niemalże w zasięgu ręki, na zachodniej Ukrainie, jak urzekające jest piękno Wołynia i Podola. Co bardziej ciekawskim, pokażemy jak wiele nastroju starożytnej Grecji i Rzymu można odnaleźć na półwyspie Krymskim.

Kamieniec Podolski

Twierdza, której przez 300 lat nikt nie był w stanie zdobyć. Położona u wjazdu do miasta Kamieniec Podolski otoczonego dookoła rzeką Smotrycz tworzącą naturalną fosę.To tutaj zginął pułkownik Jerzy Wołodyjowski będący pierwowzorem postaci Michała J. Wołodyjowskiego z powieści Henryka Sienkiewicza.

Jaki zamek jest największy na kresach wschodnich?

0
Rok powstania zamku
0
Liczba odpartych oblężeń
0

Wpis na listę UNESCO

Wiśniowiec

Pałac Wiśniowieckich i Mniszchów. Jedna z najwspanialszych barokowych rezydencji magnackich na Wołyniu. Za czasów księcia Jeremiego był na tyle mocno obwarowany, że obronił się w 1648 roku przed kozakami Chmielnickiego. Od nazwy miejscowości prapradziad Jeremiego Michał Zbaraski przybrał nazwisko Wiśniowiecki.

Gdzie matka rzuciła dramatyczną klątwę na syna?

0

Rok powstania pałacu

0
Rok pierwszego zniszczenia pałcu
0
Rok drugiego zniszczenia pałacu

Liceum Krzemienieckie w Krzemieńcu

Słynne Ateny Wołyńskie. Wysokiej klasy liceum mieściło się w dawnym Kolegium Jezuickim zespołu pałacowego Wiśniowieckich. Ukończyli je m.in. Juliusz Słowacki, który “wielkim poetą był” czy Ernest Malinowski – twórca kolei transandyjskiej. W miasteczku tym znajduje się Zamek na Górze Bony (ruina) zrekonstruowany u nas tak jak wyglądał w czasach świetności.

Gdzie zamek zbudowała królowa od włoszczyzny?

0
Rok powstania liceum
0
Czas trwania nauki (lat)
0
Rozlokowanie seminarium

Bachczysaraj

Pałac chanów krymskich. Jeden z trzech tak dobrze zachowanych w Europie islamskich kompleksów pałacowych. Druga stolica tatarów krymskich wywodzących się od Złotej Ordy założonej przez wnuka Czyngis Chana. To z Chanatem Krymskim Rzeczpospolita toczyła wojny przez długie lata. To do tego miejsca posłował Jan Skrzetuski w powieści Henryka Sienkiewicza Ogniem i Mieczem

Dodaj tu swój tekst nagłówka

0

Rozpoczęcie budowy ok.

0
Rok zniszczenia pałacu
0

Wpis na listę UNESCO

Zbaraż

Zamek zbudowany w typie palazzo in fortezza. Słynne miejsce bohaterskiej obrony dowodzonej przez księcia Jeremiego Wiśniowieckiego przed wojskami powstania kozackiego Bohdana Chmielnickiego. Wbrew pozorom walki toczyły się przy obwarowaniach wokół zamku sięgających nawet ponad kilometr od samych murów zamkowych.

Dodaj tu swój tekst nagłówka

0

Rok rozpoczęcia budowy zamku

0
Rok ukończenia budowy zamku
0
Częściowe zburzenie zamku

Pozostańmy w kontakcie

Czas spędzony pomiędzy zamkami może być świetną „żywą” lekcją historii zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Spacer daje też szansę na przeniesienie się w klimat Sienkiewiczowskiej Trylogii, poprzez miejsca najsłynniejszych zwycięstw Polskiego i Litewskiego Wojska oraz malownicze krajobrazy krain dorzecza dwóch potężnych rzek: Dniepru i Dniestru.